Editoriál
Leto, ktoré býva obvykle uhorkovou sezónou, bolo tento rok turbulentnejšie. Prinieslo mnohé zásahy vlády do kultúry, životného prostredia aj iných oblastí verejného života. Konali sa viaceré občianske, ale aj politické protivládne protesty a namiesto pokoja, ktorý nová vláda toľko sľubovala, v spoločnosti prevláda a stále narastá napätie.
V takejto atmosfére prinášame ďalšie vydanie nášho kritického magazínu Menšinová politika na Slovensku. V CVEK-u neustále sledujeme vývoj v oblasti ochrany menšinových práv a analyzujeme opatrenia verejných inštitúcií vo vzťahu k týmto skupinám. V médiách sa totiž len málokedy dočítame, aký vplyv majú verejné politiky, ale aj postupná a prehlbujúca sa polarizácia na menšiny a zraniteľné skupiny.
V tomto čísle sa zameriavame na viaceré z nich. Elena G. Kriglerová vo svojom texte poukazuje na to, že snahy o oslabovanie spoločnosti, ktorých sme svedkami už od vzniku novej vlády po voľbách v septembri 2023, budú mať nepochybne vplyv aj na organizácie, ktoré presadzujú práva a záujmy menšinových skupín.
Jana Kadlečíková v článku, ktorý sa zameriava na začiatok školského roka, analyzuje navrhované zmeny v oblasti vzdelávania a hľadá odpovede na to, čo nový školský rok prinesie rómskym deťom, deťom odídencov z Ukrajiny či tým, ktoré majú zdravotné znevýhodnenie.
V ďalšom texte sa Jana Kadlečíková zameriava na návrh ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny, ktorým chce údajne motivovať dlhodobo nezamestnaných, aby sa zaradili na trh práce. Prostriedkom na to však má byť znižovanie dávky v hmotnej núdzi. Článok poukazuje na to, prečo je tento návrh problematický.
V CVEKu sa dlhodobo venujeme aj téme participácie, teda zapájaniu menšín a zraniteľných skupín do rozhodovacích procesov (najmä) na lokálnej úrovni. Alena Chudžíková prináša zhrnutie výskumnej sondy, ktorú sme nedávno zrealizovali pri príprave vzdelávacieho modulu pre samosprávy o participácii menšín. Poukazuje na to, že samosprávy vnímajú zapájanie menšín ako dôležité, potrebujú však väčšiu podporu a vzdelávanie v tejto téme.
V tomto čísle prinášame aj veľmi zaujímavý a obsahovo bohatý rozhovor s riaditeľkou občianskeho združenia Ukrajincov Slovenska SME SPOLU, Annou Shvachkou. Anna v ňom hovorí o tom, čo ju na Slovensku prekvapilo, v čom môže byť táto krajina príťažlivá pre ľudí z Ukrajiny, ale aj o dôležitosti občianskej angažovanosti samotnej ukrajinskej komunity.
A Diana Burgerová, ktorá sa v septembri zúčastnila Akadémie menšinovej žurnalistiky, píše vo veľmi osobnom texte o rasizme v nás a o tom, ako mnohé skupiny nemajú ani po 30 rokoch od zmeny režimu v spoločnosti hlas.
Prajeme vám príjemné a podnetné čítanie.
Elena Gallo Kriglerová, riaditeľka CVEK
Foto: Roman Kraft, www.unsplash.com