Pár poznámok k novovznikajúcej Koncepcii prevencie a boja proti radikalizácii a extrémizmu
Pár poznámok k novovznikajúcej Koncepcii prevencie a boja proti radikalizácii a extrémizmu
Ministerstvo vnútra SR začalo koncom roka 2024 legislatívny proces prípravy koncepčného dokumentu zameraného na boj proti radikalizácii a extrémizmu na ďalšie obdobie. Predchádzajúci dokument pre túto oblasť, Koncepcia boja proti radikalizácii a extrémizmu, sa týkal obdobia rokov 2021 až 2024.
Nový koncepčný dokument pod názvom Koncepcia prevencie a boja proti radikalizácii a extrémizmu do roku 2028 (ďalej len koncepcia) bol začiatkom decembra sprístupnený na pripomienkovanie a krátko pred koncom januára 2025 bol ešte stále v štádiu vyhodnocovania pripomienok.
Nová koncepcia, podobne ako tá predchádzajúca, definuje nielen ciele a úlohy pre subjekty, ktorých sa téma týka, ale prináša aj analýzu a trendy vývoja v oblasti radikalizácie a extrémizmu, situácie a definície základných pojmov v tejto oblasti.
Základným cieľom koncepcie je „presadzovať, obhajovať a brániť demokratický právny štát, jeho základné hodnoty a atribúty a apelovať na vytváranie silného demokratického a politického prostredia odmietajúceho akékoľvek prejavy radikalizácie, extrémizmu a nenávistných prejavov založených na národnostnej, rasovej, etnickej, náboženskej alebo inej neznášanlivosti a intolerancie“.
Ďalej dokument stanovuje konkrétnejšie ciele, ako napríklad realizovať prevenciu radikalizácie a extrémizmu, zvýšiť efektívnosť preventívnych aktivít, podporovať deradikalizáciu a spoločenskú integráciu a napokon posilňovať základy demokratického právneho štátu či občiansku angažovanosť proti radikalizácii a extrémizmu. Koncepcia ďalej obsahuje konkrétne úlohy, ktorých realizácia by mala viesť k napĺňaniu jej cieľov.
Nová koncepcia vzbudila pozornosť už v procese pripomienkovania, keď viacerí aktéri, medzi nimi aj Ústredný zväz židovských náboženských obcí na Slovensku, upozornili na šokujúcu pripomienku vznesenú Úradom vlády SR. Ten požadoval vypustiť popieranie holokaustu z definície antisemitizmu. Aktuálne sa už táto pripomienka v sprievodných dokumentoch nenachádza a Úrad vlády vo svojej reakcii na kritiku uviedol, že došlo k chybe spôsobenej ľudským faktorom.
Prekvapujúce sú však aj ďalšie pripomienky, ktoré Úrad vlády ku koncepcii vzniesol. Tie akoby smerovali skôr proti zámerom koncepcie, než by boli v súlade s nimi. Pripomienky napríklad požadujú odstránenie pojmu brániacej sa demokracie z textu koncepcie, pretože tento pojem je vraj spolitizovaný a obsahuje aj pochybné opatrenia ako boj proti dezinformáciám a cenzurovanie názorových oponentov. Pojem brániacej sa demokracie bol však do koncepcie prevzatý z odbornej literatúry a znamená, že demokracia sa legitímnym spôsobom bráni proti subjektom, ktoré sa snažia o narušenie demokratického ústavného zriadenia a jeho destabilizáciu.
Ďalej je podľa pripomienok potrebné upustiť od pojmov dezinformácia a boj proti dezinformáciám, pretože takto dochádza k cenzúre, čo znemožňuje diskusiu o mnohých témach, čo je vraj jednou z príčin radikalizácie a príklonu k extrémizmu. Autori pripomienok obhajujú slobodu prejavu a slobodnú diskusiu, v ktorej sú všetky názory relevantné. Takáto diskusia sa však ľahko môže zvrhnúť do šírenia očividne lživých informácií či k prejavom podnecovania k nenávisti. Ako by takáto ničím neobmedzená verejná diskusia mohla prispieť k deradikalizácii a odklonu od extrémizmu, už nie je jasné. Skôr môžeme predpokladať, že absencia boja proti dezinformáciám by mohla prispievať k prehlbovaniu a šíreniu extrémizmu.
Naproti vyššie uvedeným pripomienkam vyznievajú pomerne konštruktívne napríklad návrhy Ministerstva školstva, výskum, vývoja a mládeže SR. To navrhuje zaradiť medzi úlohy obsiahnuté v koncepcii napríklad realizáciu programov prevencie na školách, umožniť grantovú podporu aktivít a priamej práce s mládežou v oblasti prevencie radikalizácie a extrémizmu a prepojiť koncepciu s inými koncepčnými dokumentami v rezorte školstva. Podľa rezortu školstva by tiež bolo potrebné podrobnejšie rozpracovať úlohy obsiahnuté v koncepcii vrátane merateľných ukazovateľov a cieľov, ktoré budú realizáciou jednotlivých aktivít dosiahnuté.
Pri porovnaní obsahu novej koncepcie s jej predchodkyňou, je na prvý pohľad zjavný dôraz na prevenciu, ktorá sa dostala aj do samotného názvu dokumentu. Koncepcia naozaj obsahuje niektoré úlohy, ktoré je možné považovať za prevenciu alebo vytváranie predpokladov pre prevenciu radikalizácie a extrémizmu. Bolo by však veľmi potrebné zaradiť do nej viac úloh zameraných na posilňovanie prevencie radikalizácie a extrémizmu medzi mladými ľuďmi, zadefinovať úlohu rôznych aktérov v tejto téme a posilniť ich spoluprácu aj na regionálnej a lokálnej úrovni.
Celkovo je nová koncepcia v porovnaní s predchádzajúcim obdobím menej ambiciózna. Pre naplnenie cieľov si stanovuje len 16 úloh rozdelených do štyroch oblastí, kým predchádzajúca koncepcia ich obsahovala viac ako 40. Menej úloh by sme nemuseli vnímať ako negatívum, ak by boli komplexnejšie definované a obsahovali v sebe viacero čiastkových úloh a aktivít.
Zároveň bolo doposiaľ zvykom uvádzať v takýchto typoch dokumentov medzi spolupracujúcimi subjektami pri plnení úloh aj mimovládne neziskové organizácie, organizácie reprezentujúce samosprávy a ľudskoprávne inštitúcie, napríklad Slovenské národné stredisko pre ľudské práva. Nová koncepcia stanovuje úlohy len pre ústredné orgány štátnej správy. Na jednej strane je pochopiteľné, že koncepčný vládny dokument stanovuje úlohy, ktoré má predovšetkým napĺňať štátna správa. Na druhej strane je škoda, že spolupráca a expertíza ostatných aktérov takto zostane nepomenovaná, hoci v oblasti prevencie a boja proti radikalizácii a extrémizmu sa štátne orgány doposiaľ často o ich odbornosť a skúsenosti opierali. Viaceré uvedené výhrady však možnú nebudú relevantné, keď po vyhodnotení a zapracovaní pripomienok spoznáme finálnu podobu Koncepcie prevencie a boja proti radikalizácii a extrémizmu. Považujeme však za dôležité zaoberať sa nielen výslednou podobou dokumentu, ale aj procesom v ktorom vznikal, pretože ten nám prezrádza veľa o tom, ako rôzni zapojení aktéri o prevencii a boji proti radikalizácii a extrémizmu uvažujú.
Foto: Mika Baumeister, unsplash.com